Vzhľad drezu môže byť ovplyvnený kvalitou vody, vďaka ktorej sa na dreze môžu objaviť škvrny. Tie sú v skutočnosti len vrstvou vodného kameňa, ktorý sa bežne objavuje v oblasti s tvrdšou vodou. Na tomto materiáli sa ľahko udržujú látky, ktoré zanechávajú škvrny, ako napr. čaj, káva, červené víno atď., a tým kazia vzhľad drezu. Preto by sa mal drez umyť a vysušiť po každom použití. Ak usadeniny v dreze ostávajú, je nutné použiť prostriedok na odstránenie vodné kameňa. Tak isto je možné vytvoriť prostriedok z jedného dielu octu a troch dielov vody, naniesť na drez a tým uvoľniť nános kameňa. Ten sa potom lepšie odstráni pomocou hubky a prostriedku na čistenie drezu.
Pre odstránenie každodenných stôp používania drezu sa používa mäkká látka alebo hubka a prostriedok na umývanie riadu. Pretrvávajúce škvrny sa odstránia pomocou hubky a aktívneho čističa, napr. http://www.edrezy.sk/list/32-CISTIACE_PROSTRIEDKY_na_drezy
Ak sú škvrny ťažko odstrániteľné, je potrebné naplniť drez roztokom vytvoreným zo 40 dielov vody a 1 dielu bielidla alebo biologického pracieho prostriedku a nechať pôsobiť cez noc. Potom roztok vypustiť a drez dôkladne opláchnuť. Tento roztok však nie je rozhodne určený na každodennú údržbu drezu!
Granitový drez je vyrobený z extrémne odolného materiálu. Pokiaľ sa ale bude manipulovať po jeho povrchu kovovými hrncami alebo panvicami..., môžu zanechať na dreze kovové stopy. Tie sú však na povrchu drezu a môžu sa odstrániť krúživými pohybmi hubkou a čistiacim prostriedkom na drezy.
Je potrebné sa vyvarovať pádu ostrých predmetov do drezu, tie môžu poškodiť alebo naštiepiť jeho povrch.
Zlý postup - čomu sa treba vyhnúť
Nepoužívať kovové čistiace hubky a drôtenky, pretože ich kovové časti zostávajú na povrchu drezu, časom môžu zhrdzavieť a celý drez potom pôsobí dojmom, akoby hrdzavel. Z rovnakého dôvodu nezanechávať dlho na povrchu oceľové a liatinové kuchynské potreby. Pokiaľ sa i napriek tomu objavujú škvrny, je možné ich odstrániť pomocou hubky a čistiaceho prostriedku na drezy.
Nezanechávať v dreze vlhké čistiace hubky a handričky cez noc, pretože v sebe zadržujú vodu, ktorá v styku s povrchom drezu môže viesť k vzniku vrstvy vodného kameňa na povrchu drezu.
Dbať na to, aby srez neprišiel dlhodobo do styku s bielacimi prostriedkami alebo produktami obsahujúcimi chlórové látky (odstraňovače náterov a prostriedky na čistenie štetcov), s kyselinami, s luhom sodným (čističe odpadu), s prostriedkami na čistenie kuchynských rúr alebo s prostriedkami obsahujúcimi kysličník uhličitý. Tieto prostriedky môžu spôsobiť odfarbenie živice, ktorá spojuje granitové čiastočky.
Drez je odolný voči teplotám až do 280°C a nemalo by dôjsť k akémukoľvek poškodeniu ( pokiaľ dôjde ku krátkodobému vystaveniu takto vysokým teplotám). Napriek tomu nedoporučujeme, aby bol drez používaný ako prostriedok k chladeniu horúcich predmetov. Pre tento účel používajte oddelenú odkladaciu plochu.
Nepoužívajte drez ku krájaniu potravín, na umývanie čučoriedok a iných potravín s vysokým obsahom pigmentu.
Opakujúce sa hrdzavé škvrny
V prípade neustále sa opakujúcich hrdzavých škvŕn, predovšetkým v novostavbách a rekonštruovaných kuchyniach doporučujeme pozrieť, či nie sú za perlátorom ( sitkom) v drezovej vodovodnej batérií usadeniny ( kúsky tehál, zbytky piesku, malty..). Tieto usadeniny spôsobujú znečistenie vody a následný vznik hrdzavých škvŕn.